Varianten ble først påvist i Sør-Afrika og har skapt uro verden rundt siden den ser ut til å være mer smittsom. Ifølge en risikorapport fra Folkehelseinstituttet (FHI) gir den trolig ikke mer alvorlig sykdom eller død.
FHI-direktør Camilla Stoltenberg sa mandag morgen til NRK at det er grunn til bekymring.
– Ja, vi skal være bekymret. Så er det Folkehelseinstituttets jobb å være bekymret på en profesjonell måte, hele tiden, og vurdere hva som kan skje, og hva som er de verre scenarioene for hva som kan skje, sa Stoltenberg.
FHI tror det er sannsynlig at vaksinene virker også mot denne varianten.
– Hvor godt vet vi ikke, sa Stoltenberg.
Ifølge FHI vil det komme svar om dette innen midten av desember.
FHI mener også at lokale utbrudd av varianten bør slås ned de kommende ukene, fram til vi har fått mer oversikt over den.
Den nye koronavarianten ble meldt til Verdens helseorganisasjon (WHO) 24. november. Den har siden spredt seg til flere land, blant annet i Europa. Norge og flere andre land har innført innreiserestriksjoner fra en rekke land i sørlige Afrika.
