Gå til sidens hovedinnhold

Hun er nominert til Kanonprisen

Artikkelen er over 1 år gammel

Ingrid Bolsø Berdal er nominert til Kanonprisen, som deles ut i Trondheim torsdag.

Ingrid Bolsø Berdal fra Inderøy har gjort seg bemerket den siste tiden.

Nylig kunne Nidaros melde at «Heksejakt» med trønderen Bolsø Berdal i hovedrollen er blitt TV 2 Sumo sin største seersuksess noensinne. Nå er hun dessuten nominert til Kanonprisen i kategorien beste kvinnelige hovedrolle, for sin prestasjon i filmen «Spionen».

Ingrid Bolsø Berdal er filmens store attraksjon i en skuespillerteknisk imponerende hovedrolle, skriver NRK P3.

Deles ut torsdag

Kanonprisen er filmbransjens egen prisutdeling, der de beste av de beste fra det norske filmåret blir hedret av sine egne.

Det er medlemmer av filmbransjens fagforbund som stemmer fram kollegaer i sin fagfunksjon. Det deles ut priser i elleve ulike kategorier:

Regi, produsent, manus, foto, filmmusikk, klipp, lyddesign, produksjonsdesign, kvinnelige hovedrolle, mannlige hovedrolle og birolle.

Kanonprisen for det norske filmåret 2019 vil bli delt ut førstkommende torsdag i Trondheim.

Disse er nominert

Beste regi

Martin Lund (Psychobitch)

Maria Sødahl (Håp)

Dag Johan Haugerud (Barn)

Beste manus

Maria Sødahl (Håp)

Dag Johan Haugerud (Barn)

Martin Lund (Psychobitch)


Beste produsent

Ruben Thorkildsen (Psychobitch)

Maria Ekerhovd (Disco)

John Einar Hagen og Einar Loftesnes (Tunnelen)

Beste kvinnelige hovedrolle

Andrea Bræin Hovig (Håp)

Ingrid Bolsø Berdal (Spionen)

Henriette Steenstrup (Barn)

Beste mannlige hovedrolle

Nicolai Cleve Broch (Disco)

Jan Gunnar Røise (Barn)

Stellan Skarsgård (Håp)

Beste birolle

Gjertrud L. Jynge (Håp)

Espen K. Høiner (Hjelperytteren)

Tobias Santelmann (Ut og stjæle hester)


Beste lyddesign

Baard H. Ingebretsen og Tormod Ringnes (Kaptein Sabeltann og den magiske diamanten)

Hugo Ekornes (Tunnelen)

Gisle Tveito (Ut og stjæle hester)

Beste klipp

Christian Siebenherz (Håp)

Jens Christian Fodstad (Barn)

Frida Eggum Michaelsen og Mina Nybakke (Disco)

Beste foto

Manuel Alberto Carlo (Håp)

Rasmus Videbæk (Ut og stjæle hester)

Øystein Mamen (Barn)

Beste filmmusikk

Ginge Anvik (Askeladden – i Soria Moria slott)

Eirik Myhr (Brillebjørn på ferie)

Johannes Ringen (Born2Drive)

Beste produksjonsdesign

Camilla Lindbråten (Psychobitch)

Jørgen Stangebye Larsen (Håp)

Kari Kankaanpää og Fredrik Syvertsen (Astrup – Flammen over Jølster)

Kommentarer til denne saken