Flere trondhjemmere er nominert til spellemann. Deriblant Alpaca Ensemble er nominert til Spellemann i kategorien samtidsmusikk for utgivelsene Rehnqvist&Lindquist med klarinettisten Rolf Borch og The Sky Opens Twice med Eirik Hegdal og Thea Ellingsen Grant.

Det melder musikerne i en pressemelding.

Trioen ble stiftet i Trondheim i 1996 og består av Sigrid Elisabeth Stang (fiolin), Marianne Baudouin Lie (cello) og Else Bø (piano). I 2020 ble de anerkjent med prisen «Årets Utøver 2020» av Norsk Komponistforening.

Dette er de nominerte

Barnemusikk:

Christine Sandtorv: Stjerneteller - Automagisk

Du og jeg og vi 2-3-4: Balkongfest

Heidi Solheim: En Meter Fra

Tone Hulbækmo: Eg kan


Blues:

Adam Douglas: Better Angels

Ledfoot: Black Valley

Norsk Utflukt: Heder & Verdighet

Vidar Busk & His True Believers: The Civilized Life


Country:

Hayde Bluegrass Orchestra: Migrants

Hellbillies: Blå dag

Johan Berggren: Ei hytte foran loven

Ole Kirkeng: Rocking Chair


Elektronika:

Bendik HK: Progressive Rock Music

Jerry Folk: Dotted Red

Smerz: Believer

Vilde Tuv: Melting Songs


Hip Hop:

B-Boy Myhre: Absolute B-Boy Music

Kamelen: Kamelen 2021

Linni: Nightridah

Mo Ayn: Gjeter

Jazz:

Flukten - «Velkommen håp»

Friends & Beughbors - «The Earth is #»

Ole Morten Vågan, Trondheum Jazz Orchestra - «Plastic Wave»

Siril Malmedal Hauge - «Slowly, slowly»

Metall:

Djevel - «Tanker som rir natten»

Einherjer - «North Star»

KAL-EL - «Dark Majesty»

Nekromantheon - «The Visions of Trismegistos»

Pop:

Alan Walker

Bernhoft - «Dancing On My Knees»

Gabrielle - «Klipp meg i ti og lim meg sammen»

Lemaitre - «Substellar»


RnB/Soul:

Beharie - «Beharie // Beharie»

Marie Noreger - «Gravity»

Stefanos Yowhannes - «Neo Noir»

Stig Brenner - «Hvite duer, Sort magi»


Festmusikk:

Carina Dahl

Hagle

JONE

Rotlaus


Klassisk:

Håkon Skogstad med Atle Sponberg og Trondheimsolistene - «Visions of Tango»

Lise Davidsen - «Beethoven/Wagner/Verdi»

Ragnhild Hemsing - «RØTA»

Sonoko Miriam Welde, Oslo-Filharmonien, Joshua Weilerstein, Tabita Berglund - «Sonoko Miriam Welde: Bruch / Vaughan Williams / Barber»


Tradisjonsmusikk:

Marja Mortensson & Kringkastingsorkesteret - «Raajroe - The Reindeer Caravan»

Sarah-Jane Summers & Juhani Silvola - «The Smoky Smirr o Rain»

Synnøve Brøndbo Plassen Hjemve - «Slåttetralling fra Folldal»

Thov G. Wetterhus - Stålslått

I fjor ble TIX Årets Spellemann, Frida Ånnevik vant Årets låt og Hedvig Mollestad vant Åpen klasse. Hedersprisen gikk til Mayhem.